Βίντεο για τα Μαθηματικά - Αριθμοί στη θέση του Χ - Πρόσθεση - Αφαίρεση

Εκπαιδευτική Τηλεόραση

logo ekptv gr-160

- Αριθμοί στη θέση του Χ

Μια σειρά 3 πεντάλεπτων επεισοδίων που απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικού με θέμα τη μεταβλητή x . Με πλούσια γραφικά και με αναλυτικό τρόπο οι μαθητές - θεατές καλούνται να προσεγγίσουν την έννοια της μεταβλητής επιλύοντας  ασκήσεις και προβλήματα με τον άγνωστο x.

- Αριθμοί στη θέση του Χ

- Πρόσθεση

Στο δεύτερο επεισόδιο της σειράς χρησιμοποιώντας απλά παραδείγματα, οι μαθητές καλούνται να κατανοήσουν τις ιδιότητες της πρόσθεσης στη λύση ασκήσεων και προβλημάτων καθώς και τη σχέση των προσθετέων ενός αθροίσματος προς το άθροισμά τους.

- Αφαίρεση

Στο τρίτο επεισόδιο της σειράς, οι μαθητές θα επιχειρήσουν χρησιμοποιώντας καταστάσεις της καθημερινής ζωής να κατανοήσουν τη σχέση των όρων μιας διαφοράς και να προσδιορίσουν την τιμή του αγνώστου x