Πληροφορίες για τις προβολές ταινιών στο σχολείο

cinema 150

Αγαπητοί γονείς,

ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου μας συνεχίζει, για 4η χρονιά, το πρόγραμμα προβολής ταινιών για τα παιδιά και τους γονείς του σχολείου μας, το οποίο θα υλοποιείται μία ή δύο Κυριακές το μήνα, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, με ταινίες από τον ελληνικό και ξένο κινηματογράφο.

Οι ταινίες έχουν επιλεγεί με κριτήριο την ποιότητα και τον εκπαιδευτικό τους χαρακτήρα και θα απευθύνονται σε δύο ηλικιακά επίπεδα. Το 1ο για τα παιδιά των Α, Β, και Γ τάξεων (μεταγλωττισμένες) και το 2ο για τα παιδιά των Δ, Ε, και ΣΤ τάξεων (με ελληνικούς υπότιτλους).

Οι προβολές θα πραγματοποιούνται στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, όπου, κάθε φορά, θα υπάρχουν δύο εκπαιδευτικοί να υποδέχονται τα παιδιά.

Η προσέλευση των παιδιών θα γίνεται 10 λεπτά πριν την έναρξη της προβολής και η αποχώρησή τους μετά το τέλος της, - σε χρόνο που θα εξαρτάται κάθε φορά από τη διάρκεια της ταινίας - και με αποκλειστική ευθύνη των γονέων ή συνοδών τους.

Οι γονείς / συνοδοί, αν το επιθυμούν, θα μπορούν φυσικά να παρακολουθούν μαζί με τα παιδιά την προβολή της ταινίας.

Σε περίπτωση που κάποιο παιδί των μικρότερων τάξεων (Α', Β' και Γ') επιθυμεί να παρακολουθήσει μια ταινία που απευθύνεται σε παιδιά μεγαλύτερου ηλικιακού επιπέδου (Δ' Ε' και ΣΤ' τάξεων), προτείνεται, για ευνόητους λόγους, να συνοδεύεται από έναν γονέα.

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6972072522 - Δημήτρης Ανδρώνης – Εκπ/κός Μουσικής του σχολείου.